Şehit Gazi Sen Kültür
  • Editör
  • 26.08.2021

Kamuda toplu iş sözleşmesi görüşmeleri sonuçlandı. Sağlanan anlaşmanın ardından basın açıklamasında bulunan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, üye sayısı az ve sözleşmeye muhalif olduğunu bildiren sendikaları "Merdiven altı sendikalar" olarak niteledi.

Bu söylemlerine karşı olarak sayın ÖZMEN Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin'e 'Merdiven altı sendikalar diye nitelendirdiğiniz, sizin temsil ettiğiniz bakanlık tarafından verilen onay ile kurulmuştur.Sendika adı altında başka işler yaptığını iddia ettiğiniz var ise bunları denetlemek sizin sorumluluğunuzdadır.

Yüzde %1 sendikalaşma oranı temsilde adaleti ortadan kaldırıyor gibi gözüksede reelde çalışma yapan gerçek sendikacılık yapmaya çalışan sendikalara balta vurmaktır. Yetkili sendika ise daha önce yaptığı toplu sözleşmede kendisine üye olmayan toplu sözleşmede zammından faydalanmasın diyerek yetkisini sıklıkla kötüye kullanılıyor. Atama yaptığı temsilcileri devletin vermiş olduğu makamı kullanarak kamu kurumlarında memurun sorununu çözmek yerine mevkisini kullanarak onlara üye olmayanları mobbing ile üye yapmaya çalışıyorlar.Türkiye’deki hukuksuzlukların hiçbirine ses çıkarmayan, derin bir sessizliğe bürünen hukuk fakültelerinin en azından bu konuda ses vermesini bekliyoruz.

Sayın BİLGİN’nin merdiven altı diye nitelendirdiği ve merdiven altının ülkemizde ne anlama geldiğini çok iyi bilmektedir.Tüm sendikalardan, temsilcilerinden ve temsil ettiği üyeleri adına acilen özür dilemesi gerekmektedir.