Event Etkinlik Takvimi
Link Hava Durumu

18-24 Mayıs Uluslararası Müzeler Günü ve Haftası kutlu olsun

Kültürel değişim, kültürlerin zenginleştirilmesi ve toplumlar arası karşılıklı anlayış, işbirliği ve barış konularında farkındalık yaratmak amacıyla müzelerin etkinlik ve aktivitelerinin tanıtılmasına fırsat sağlayan Uluslararası Müze Günü ve Haftası her yıl farklı bir tema ile kutlanmaktadır. ICOM Milletlerarası Müzeler Konseyince 2021 yılı için seçilen ana tema “Müzelerin Geleceği: İyileşme ve Yeniden Düşleme” olarak belirlenmiştir.

 

Müzeler; sanat, bilim, tarih ve kültürle ilgili eserlerin korunup sergilendiği, tanıtıldığı ve gelecek kuşaklara aktarıldığı ve geçmişle aramıza köprüler kuran, bizleri tarihte yolculuğa çıkaran, tarihin yaşayan tanıklarıdır.

 

Köklü bir tarihe sahip, çağlar boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yapmış olan Konuralp Prusias ad Hypium Antik Kenti, doğal ve tarihi hazineleri ile ilimizin önemli tarihi alanlarından biridir.

 

Antik kentin zengin kültürel mirasını yaşatmak ve korumak amacıyla 2003 yılında ziyarete açılan Düzce Konuralp Müzesinde, 1906 adet arkeolojik, 497 adet etnografik ve 4073 adet sikke olmak üzere, toplam 6476 adet eser bulunmaktadır. Söz konusu eserler müze bahçesi, arkeoloji, etnografya ve taş eserler salonları ile sikke bölümünde sergilenmektedir.